הטכנולוגיה נכנסת לשוק העבודה: מהי אוטומציה?

עסקים, חברות, מפעלים למיניהם – כולם משפיעים על שוק העבודה ומשפיעים עליו ולכולם יש שימוש רב בסוגים רבים של טכנולוגיה. במסגרת האפשרויות הרבות מאוד של הטכנולוגיה כיום, אוטומציה היא גורם מוביל ובולט במיוחד. כיצד שלושת אלו מתחברים ומשפיעים זה על זה? בואו לגלות את כל הפרטים על הטמעת האוטומציה בעולם העבודה הרחב.

מטכנולוגיה לאוטומציה

הטכנולוגיה התקדמה לאורך ההיסטוריה האנושית במשך מאות שנים. מדי פעם נראו פריצות דרך מיוחדות שהזניקו את התהליכים קדימה, כגון מנוע הקיטור ובהמשך המנוע החשמלי. אך הטכנולוגיות עברו ועדיין עוברות תהליך מתמיד של שיפורים ופיתוחים חדשניים. לשם ההמחשה: בעבר עיבוד חתיכת מתכת כבדה היה עבודה לנפח מקצועי, שעבד מול כבשן לוהט לאט ובזהירות רבה. הטכנולוגיה המתקדמת אפשרה להחליף את מהלומות הפטיש הידניות והמעייפות במהלומות של מכונה, המופעלת במגוון דרכים לרבות הנעה מכוחות הטבע כמו זרם מים. זהו סוג פשוט אך יעיל של טכנולוגיה, ואפשר לומר שזוהי גם דוגמה לאוטומציה בסיסית, משום שהמכונה עובדת באופן קבוע ואוטומטי. עולם החשמל התעשייתי ובהמשך האלקטרוניקה אפשרו לקדם את האוטומציה לפעילות אשר נשלטת באופן מתוחכם יותר באמצעות בקרים אלקטרוניים. אחד התחומים המודרניים והמרשימים ביותר שבהם האוטומציה מתבטאת הוא תחום הרובוטיקה. במשך שנים רבות דובר על חידושים מעניינים ברובוטיקה וראינו אותם בעיקר במסגרת מחקרית ואקדמית, אך כיום הרובוטיקה כבר מתבטאת במוצרים רבים הזמינים לרכישה לכל משק בית, במגוון רמות מחיר וכמובן במגוון יכולות. ארק אוטומציה היא אחת מחברות הרובוטיקה בישראל אשר אצלן תוכלו למצוא את הפתרונות לכך. אם נחזור לדוגמת עיבוד המתכת – אפשר לעבד כיום חתיכת מתכת לוהטת באמצעות מכונה המתוכננת לעשות פעולות כאלה ונשלטת על ידי בקר או מחשב, ואפשר לעשות זאת גם באמצעות רובוט שמתכנתים למטרה זו.

 

 

רובוטים כדוגמה מתקדמת לאוטומציה

הרובוטים הם סוג מכונות מתקדם ומתוחכם במיוחד. רובוטים מקבלים מידע עדכני על סביבתם באמצעות חיישנים שונים ומצלמות. הם כוללים אלקטרוניקה מתקדמת ומחשבים זעירים, אשר מאפשרים לבני אדם לתכנת אותם לעשות פעולות שונות כרצונם ולהחליט החלטות פעולה שונות על פי הנסיבות. אפשרויות הפעולה העומדות לרשותם הן רבות, ויש סוגי רובוטים שונים אשר מתמחים באופני פעולה או סוגי עבודה ספציפיים כמו רובוט מסוג "עכביש", אשר תוכנן להיות מתאים מאוד עבור אריזת ומיון חלקים (אם כי לא רק). הרעיון הוא שרובוטים הם מכונות לשימוש כללי מסוים, וכל מפעל או צוות מתכנת ומתאים אותם לפי הצורך שלהם. כמו כן, לרובוטים של יצרני רובוטים שונים יש את המאפיינים המיוחדים שלהם.

כיצד בני האדם משתלבים בתהליך?

שוק העבודה עבר שינויים רבים עם השנים בעקבות ההתפתחות המתמדת בטכנולוגיה ובאוטומציה. במקרים רבים נכנסה לשימוש נרחב מכונה חדשה, אשר החליפה עובדים אנושיים ומכך התחיל רצף שינויים. תעשיית ייצור הטקסטיל היה מהראשונים שבהם שוכללה העבודה בעזרת מכונות אוטומטיות. בהתאם לכך, הצטמצם הצורך בעובדים למטרות אלו, אך גם נוצר והתפתח במקביל שוק עבודה חדש: כל הקשור במכונות עצמן – מישהו צריך לתכנן אותן, לייצר אותן, להתקין אותן אצל הלקוח, לשמור על תחזוקה טובה וכדומה. אפשר לראות שמכונות ואוטומציה לא מחליפות בני אדם לגמרי. למעשה, כדי להפיק את המיטב ממכונות ומערכות אוטומטיות, הפיקוח האנושי הוא חשוב מאוד. מדובר בהשלכות בטיחותיות חשובות, שהרי מכונות עשויות לבצע ביעילות וללא הפסקה גם טעויות, כיוון שאין לה שיקול דעת וצריך לוודא שאין פגמים בשרשרת הייצור.

לסיכום

האוטומציה היא כיום כבר חלק בלתי נפרד מנוף עולם העבודה והייצור בפרט. שימוש חכם באפשרויות שהיא מציעה, הוא גם הכרח תחרותי וגם הזדמנות לקבלת יתרונות עסקיים שונים ולהצלחת העסק.

נגישות