בעלי חנויות, רוצים לדעת אם ניהול האשראי בעסק שלכם יעיל? הינה המידע שאתם צריכים

ניהול חנות משגשגת הוא עבודה יום-יומית, ובלב כל זה נמצאת אומנות ניהול האשראי. כבעלי חנויות, אתם מודעים למורכבות של המסחר, שבו כל החלטה משפיעה על קצב העסק שלכם. השאלה היא האם אתם מנהלים את ענייני האשראי שלכם ביעילות? במאמר זה אנו נעזור לכם לענות על שאלה זו בביטחון ונצייד אתכם בכלים לאמוד את יכולת ניהול האשראי שלכם. אז בואו נתחיל!

חשיבות ניהול אשראי יעיל

לפני שניכנס לפרטים של ניהול אשראי, כדאי להבין למה זה חשוב עבור בעלי החנויות. ניהול אשראי יעיל משחק תפקיד מרכזי בשמירה על מצב פיננסי יציב עבור העסק שלכם. זה מבטיח שתוכלו לעמוד בהתחייבויות שלכם, לשלם לספקים בזמן ולשמור על תזרים המזומנים. יתר על כן, זה עוזר לבנות אמון עם הלקוחות ועם הספקים שלכם, דבר אשר יכול להוביל לקשרים עסקיים טובים יותר ולהזדמנויות צמיחה.

מעקב אחר ימי אשראי

ימי אשראי, הידועים גם בשם ימי לקוחות, הם מדד חשוב שעוזר לאמוד באיזו יעילות אתם מנהלים אשראי. בעיקרו של דבר, ימי אשראי מייצגים את מספר הימים הממוצע שלוקח ללקוחות שלכם לשלם את החשבוניות שלהם. מספר ימי אשראי נמוך יותר מצביע על כך שהלקוחות שלכם משלמים במהירות, וזה בדרך כלל טוב יותר עבור העסק שלכם.

חישוב ימי לקוחות

לצורך חישוב ימי לקוחות, בצעו את הפעולות הבאות:

 • קביעת מכירות האשראי: התחילו בזיהוי סך מכירות האשראי לתקופה מסוימת, בדרך כלל חודש או רבעון. מדובר במכירות שבוצעו באשראי ולא במזומן.
 • סך כל החייבים שטרם נפרעו: חישוב סך חשבונות החייבים בסוף אותה תקופה. זה כולל את כל החשבוניות שלא שולמו על ידי הלקוחות.
 • חלקו את יתרת החייבים לפי מכירות אשראי: חלקו את סך החייבים שטרם נפרעו במכירות האשראי. זה ייתן לכם את מספר הימים הממוצע שלוקח ללקוחות שלכם לשלם את החשבוניות שלהם.

 

פירוש ימי אשראי

לאחר שחישבתם את ימי האשראי שלכם, תוכלו לפרש את התוצאות כדי להעריך את יעילות ניהול האשראי שלכם.

 • ימי אשראי נמוכים (תקופת גבייה קצרה יותר): נתון ימי אשראי נמוך מצביע על כך שהלקוחות שלכם משלמים במהירות, וזה סימן חיובי. זה אומר שמדיניות האשראי שלכם עובדת ביעילות, ויש לכם תזרים מזומנים בריא.
 • ימי אשראי גבוהים (תקופת גבייה מורחבת): לעומת זאת, מספר ימי אשראי גבוה מצביע על כך שללקוחות לוקח זמן רב להסדיר את החשבוניות שלהם. זה עלול להוביל לבעיות תזרים מזומנים, לסיכון מוגבר לחובות ולעלויות מימון נוספות.

אסטרטגיות ניהול אשראי יעילות

עכשיו כשאתם מבינים מהם ימי אשראי וכיצד לחשב אותם, בואו נבחן כמה אסטרטגיות יעילות כדי להבטיח שאתם מנהלים אשראי ביעילות:

 • קביעת מדיניות אשראי ברורה: קביעת מדיניות אשראי מוגדרת היטב המתווה תנאי אשראי, מסגרות אשראי וציפיות תשלום. העבירו מדיניות זו בבירור ללקוחות שלכם.
 • סינון אשראי: יישמו תהליך סינון אשראי חזק כדי להעריך את כדאיות האשראי של הלקוחות שלכם לפני מתן אשראי. זה יכול לעזור לכם לזהות לקוחות בסיכון גבוה ולהפחית את הסבירות לאיחור בתשלומים.
 • ניהול חשבוניות: הנפיקו חשבוניות מדויקות ומפורטות בהקדם. ציינו בבירור את תנאי התשלום ואת תאריכי היעד בכל חשבונית כדי למזער בלבול.
 • מעקב אחר חשבוניות שמועד פירעונן חלף: עקבו אחר חשבונות החייבים שלכם באופן קבוע ועקבו מייד אחר חשבוניות שמועד פירעונן חלף. יישמו גישה שיטתית כדי להזכיר ללקוחות את התשלומים שטרם נפרעו.
 • הציעו תמריצים לתשלומים מוקדמים: שקלו להציע הנחות או תמריצים אחרים כדי לעודד לקוחות לשלם את החשבוניות שלהם מוקדם.
 • בדיקה והתאמה: נתחו באופן רציף את תהליך ניהול האשראי ואת ימי האשראי שלכם. אם אתם מבחינים במגמת עלייה בימי האשראי, נקטו פעולות מתקנות, כגון הידוק מדיניות האשראי או שיפור נוהלי הגבייה.

לסיכום

בעזרת שליטה במושג ימי אשראי ויישום אסטרטגיות יעילות, אתם יכולים לשנות את הביצועים הפיננסיים של החנות שלכם. קבעו מדיניות אשראי ברורה, סננו לקוחות בחריצות, נהלו חשבוניות בקפדנות, עקבו אחר תשלומים שאיחרו והתאימו את הגישה שלכם לפי הצורך. התוצאה? עסק הרמוני שבו תזרים המזומנים חלק, האמון פורח עם הלקוחות ועם הספקים והצמיחה הופכת לא רק לאפשרות אלא למציאות.

סגירת תפריט
נגישות