יתרונות בקניית דירה במהלך תקופת הקורונה

משבר הקורונה השפיע על כל תחומי החיים, ובין היתר גם על עולם הנדל"ן. ניכר כי כמות עסקאות הנדל"ן ירדה משמעותית בתחילת המשבר, ואילו השוק החל להתאושש רק לאחר מספר חודשים. שוק הנדל"ן נחשב לאחד התחומים הכלכליים ביותר, ולו כי מדובר בעסקאות גדולות, הן בעבור הצרכן הפרטי והן בעבור יזמי נדל"ן. אבל האם משתלם לרכוש דירה בתקופת המשבר? או שמא עדיף לחכות עד לסיומו? הנה כמה פרמטרים שיש לקחת בחשבון בקבלת ההחלטה.

עצרו! כדאי ללמוד את הנושא

לפני שנכנסים לעובי הקורה, חשוב להכיר את הנושא לעומק ולחקור כל עניין שעשוי להיות קשור לרכישת הדירה, ובעיקר בתקופת הקורונה. בפודקאסט "דברים נדל"ן" אפשר לקבל עוד פרספקטיבה ומידע רלוונטי שיעזור לכם להתמצא בתחום בקלות.

היצע וביקוש

בין אם אתם מחפשים דירה במרכז תל אביב, או דווקא בוחרים בפריפריה, טוב לדעת שהמשבר שינה את כללי המשחק. רבים עזבו את דירותיהם השכורות בשל המצב הכלכלי, חלקם חזרו לגור עם ההורים וחלקם העדיפו לשכור דירות זולות יותר. עם זאת, עדיין לא פשוט למצוא דירה איכותית במחיר הוגן, ובטח לא במרכז הארץ, ולכן מוטב לפנות אל משרד תיווך בתל אביב, ולו כדי שיוכלו לסייע לכם בתהליך.

מדרגות מס למשקיעים

שוק הנדל"ן מהווה את אחד מאפיקי ההשקעה האידיאליים עבור משקיעים (ובייחוד, משקיעים שאינם מעוניינים להשקיע בשוק הון). למעשה, בשל הקיפאון בעסקאות הנדל"ן שונו מדרגות המס למשקיעים בתחום. כיום מס הרכישה הוא מדורג, כך שברכישת דירה נוספת, המס ינוע בין 8%-10%.

תוספת זמן קורונה

מס שבח הוא מס של 25%, אותו משלם המוכר בהתאם להפרש בין מחיר הדירה כפי שנרכשה, ובין מחיר הדירה במעמד המכירה, על פי חוק מיסוי ומקרקעין בישראל. יש לכם דירה משלכם, ואתם מעוניינים לרכוש אחת חדשה? אם ביקשתם פטור ממס שבח על הדירה הישנה, תצטרכו למכור אותה תוך 18 חודשים ממועד רכישת הדירה החדשה – מה שנקרא תקופת גרייס. עם זאת, בתקופת קורונה ניתנה הארכה שנקראת "תוספת זמן קורונה", מה שעשוי להוות יתרון עבור מי שרכש דירה בחודשים האחרונים.

יתרונות בקניית דירה במהלך תקופת הקורונה

שנסכם?

לסיום נציין שחשוב לעשות הפרדה בין דירות חדשות לרכישה לבין דירות יד שניה, משום שלפני תקופת הקורונה, רכישת דירה מקבלן נחשבה ליקרה יותר, ואילו כיום יש מי שמעדיפים לרכוש דווקא דירות יד שנייה. כך או כך, שוק הנדל"ן חווה טלטלות, משום שמשבר הקורונה לא פסח על אף תחום, והגיע גם אל עולם הנדל"ן.

האם משתלם יותר לרכוש דירה בתקופה הזו? ובכן, זה מאוד תלוי בפרמטרים השונים. האם יש לכם כבר דירה שעתידה להימכר? האם אתם מבקשים לרכוש דירה באזורים מבוקשים? האם אתם מבקשים להשקיע בנדל"ן, או לרכוש דירה עבור המשפחה?

בשורה התחתונה, כל מקרה לגופו, ולפני שמבצעים רכישה מסוג זה, חשוב לקבל את ההחלטה המושכלת ביותר. בהצלחה!

נגישות