נסח טאבו: כך הוא יציל את הקנייה הבאה שלכם

נסח טאבו: כך הוא יציל את הקנייה הבאה שלכם

עומדים לרכוש דירה? אתם עומדים מול סיטואציה מרגשת שכוללת לא מעט נדבכים שדורשים הבנה מעמיקה, ועל כן אם שמעתם רבות אודות נסח טאבו, הגיע הזמן להבין במה בדיוק מדובר, וזאת כי מאוד ייתכן שהוא עשוי להציל את הרכישה. מה אם כן רצוי לדעת? ראשית שהוא מהווה תעודת זהות של הנכס הנדל"ני ושנית שחשוב ביותר לבחון אותו כראוי – הן לפני שממהרים למכור והן לפני שממהרים לרכוש.

ת"ז נדל"נית

נסח טאבו מכיל פרטים בסיסיים אודות הנכס. הוא כולל את שטח הנכס, קומה והגדרה, את שם הבעלים ות"ז, והוא כולל מגוון הערות, ולו כאלו שנוגעות למשכנתאות, לזכויות של השכנים (ולו בדבר הממ"ד או החנייה) וכדומה. כך למשל אם עומדים למכור את הנכס לאדם מסוים, אותו אדם יכול לבקש להוסיף הערת אזהרה בנסח הטאבו, כזו שמונעת למכור לאדם אחר. אי לכך יש חשיבות רבה לטאבו של דירה ולעירוב איש מקצוע שיודע לזהות נורה אדומה.

סימנים שמצריכים תשומת לב

לפני כל רכישה מוטב לבחון היטב את נסח הטאבו, ולו כי עשויה להתגלות הפרת בנייה. כך למשל עשויים לגלות שקיימת אי התאמה בין היתר הבנייה לנתוני הדירה, ולו כי היזם בחר להפוך דירת שלושה חדרים לדירת ארבעה חדרים על סמך דעתו בלבד. מצב שכזה לא רק בעייתי, אלא גם עשוי להקשות לקבל משכנתא. מכאן שגם אם אין לכם שום בעיה עם נתוני הדירה ואף עם ההפרה עצמה, תמיד הכרחי להבין מהי ההשפעה הישירה ומהי ההשפעה העקיפה.

נסח טאבו

בדיקות הכרחיות

מתעניינים בטאבו ללא ליווי של איש מקצוע? ראשית תוודאו שהנכס אכן רשום בטאבו, האם מי שטוען להיות הבעלים אכן מוזכר בנסח וחובה להבין מהי המשמעות של הזכויות השונות. מבקשים לקחת צעד אחורה? ובכן חשוב לדעת שאת נסח הטאבו ניתן למצוא בפנקסי המקרקעין, כך שבתוך כמה דקות מצליחים להבין מיהם בעלי הזכויות, מהי המשמעות, האם קיימים שעיבודים וכדומה. מדוע כל זאת קריטי? כי כבר היו מקרים שבהם אנשים רכשו נכס מבלי לבחון יותר מדי לעומק מה קורה מתחת לפני השטח ורק לאחר הרכישה גילו שרכשו חתול בשק – נכס שאינו באמת שייך להם, שלא ניתן לממש וכדומה.

דגשים חשובים

לאור הדברים חשוב ביותר לעבור על הנסח כראוי, ואם אינכם מגיעים מהתחום, מוטב לערב איש מקצוע, ולו שמאי מקרקעין – בעל מקצוע שיודע לבחון את נתוני הנכס כראוי: בהתאם לשלל היתרים ונדבכים חוקיים. על מה עוד ראוי להקפיד? כל נדבך שמעורר תהייה מצריך הבהרה מלאה ואף רצוי להוציא רישום מעודכן בסמוך למעמד החתימה. כמו כן, גם לאחר שהנכס עובר להיות רשום על שמכם רצוי להוציא רישום מעודכן – לאחר שנוספה הערת אזהרה שמשחקת לטובתכם: מבטיחה שמצב רישום הדירה אינו עומד להשתנות.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
נגישות