מהנאה ועד חיזוק יכולות רגשיות: כל היתרונות בקריאת ספרים

עם יד על הלב, מתי הפעם האחרונה בה לקחתם ליד ספר טוב, התחלתם לקרוא אותו וצללתם אל תוך העולם שבנה המחבר ונתתם לעצמכם באמת להישאב אליו? ובכן, אם גם אתם מתקשים לזכור מהי התשובה לשאלה הזו, אל תרגישו רע בכלל. העידן הטכנולוגי בו אנו חיים מציב לנו מול הפנים עשרות גירויים בכל רגע נתון והרבה יותר קל ללחוץ על כפתור בשלט ולהישאב לתוך סדרה מטופשת בטלוויזיה או פשוט לפתוח את הטלפון ולגלול את הניוז פיד של הפייסבוק בלי מטרה מסוימת. עם זאת, חשוב בהחלט לזכור שזה לא הדבר האידיאלי וכדאי בהחלט שנעודד את עצמינו לעשות פעילויות קצת יותר בריאות ואין ספק שקריאת ספרים היא אחת מהפעולות הללו. על כן, אנו רוצים להזכיר לכם בדיוק למה כדאי לקרוא ספרים על בסיס קבוע, בתקווה שאחרי הקריאה כאם תעשו לעצמכם מחווה ענקית, גשו לחנות ותתחדשו בספר חדש.

הבחירה בידיים שלכם

אם נמשיך בהשוואה לסדרות הטלוויזיה נהיה חייבים לדבר על אפשרויות הבחירה. בעוד הטלוויזיה מציעה לנו מגוון דל יחסית של תכנים (זה אולי נראה הרבה, אבל 80 אחוז מהתכנים הם לא באמת איכותיים), המגוון של ספרים הוא עצום, מה שאומר שכל אחד יכול למצוא את הסגנון הייחודי שמעניין רק אותו. החוויה של הבחירה בחנות היא חוויה מרגשת – הריח של הנייר החדש עושה חשק להתחיל לקרוא והאפשרויות הן אינסופיות. אגב, אתם יכולים למצוא היום בקלות ספרים מעניינים דרך האינטרנט וכשמדובר בחנויות המובילות תוכלו גם להזמין אותם עד אליכם. "סטימצקי" היא חנות ספרים המאפשרת לעשות את זה וזה בהחלט הופך את חווית החיפוש והקנייה לנוחה אפילו יותר.

מהנאה ועד חיזוק יכולות רגשיות: כל היתרונות בקריאת ספרים

להפוך לאנשים חכמים יותר

ישנם לא מעט מחקרים שתחום הקריאה שנעשו בקבוצות של ילדים שמראים שקריאה של ספרים משפרת את מנת המשכל. מדובר כאן אומנם על התפתחות הילד, אבל הדברים הללו הם רלוונטיים בהחלט גם לגבי מבוגרים וקריאה משפרת אגב גם את הזיכרון.

להוריד את הסטרס

מחקרים מעניינים נוספים בתחום הקריאה הצביעו על כך שקריאה על בסיס יומיומי, אפילו אם מדובר על דקות ספורות עד חצי שעה, מורידה את רמות הלחץ באופן משמעותי ושקולה פחות או יותר לאימון יוגה. הסיבה לכך ככל הנראה היא האפשרות לצלול אל תוך עולם אחר לחלוטין ולשים בצד לזמן מה את הצרות שלנו.

הרחיבו את אוצר המילים שלכם

שימו לב לנתון המעניין הבא: לאנשים שקוראים ספרים על בסיס קבוע יש אוצר מילים עשיר יותר בכחמישים אחוזים מזה של אנשים שאינם קוראים ספרים על בסיס קבוע. כמובן שאוצר מילים גדול משמעותו יכולת ביטוי טובה יותר וזה משהו שעשוי להשפיע לטובה בכל היבט שהוא בחיים.

שומרים על הבריאות

ספרים שומרים לנו על המוח ככל שאנו מתבגרים וזוהי כיום הנחת יסוד בסיסית מקובלת ומוסכמת על חוקרים רבים. בני חמישים ומעלה שקוראים ספרים באופן קבוע הם בעלי סיכון פחות פי שלושה ארבעה ללקות בשיטיון (דמנציה) או ירידה קוגניטיבית בהשוואה לאלו שאינם קוראים. מעבר לכך, ישנם מחקרים אחרים שמראים שקריאת ספרים במשך 30 דקות ביום מעלה את תוחלת החיים הממוצעת של האדם, וזה כבר הופך את כל העניין לחשוב וחיוני ביותר.

בשורה התחתונה – איך שלא נסתכל על זה, קריאת ספרים היא דבר חשוב וחיוני. אם הרבה זמן לא יצא לכם לעשות את זה, זה הזמן לנער את האבק ולחזור לקריאה של ספרים מעניינים. בהצלחה!

נגישות