ביטולי טיסות: מתי ניתן לקבל פיצוי?

ביטולי טיסות: מתי ניתן לקבל פיצוי?

ביטול טיסה, הוא ללא ספק אירוע שעשוי "לסבך עניינים", בלשון המעטה. פעמים רבות, הוא מתבטא גם בנזק כספי ניכר לרוכשי כרטיסי הטיסה – עלויות כרטיסים שיורדות לטימיון, עלויות כרטיסי טיסות המשך, עלויות לינה שהוזמנה ועוד. האם ובאילו נסיבות, ניתן לקבל על כך פיצוי?

נא לבחור חוק

לא רק שניתן לקבל פיצוי במקרה של ביטול טיסה, אלא ישנם למעשה כמה חוקים שרלבנטיים לכך. אם המקרה עונה לתנאי אחד מחוקים אלה, הולכים לפיו. אך במידה ומדובר במצב שרלבנטי ליותר מחוק אחד, לא ניתן לקבל פיצוי על סמך כל אחד מהחוקים בנפרד, אלא יש לבחור אחד מהם.

יעדים שונים, חוקים שונים

מקומות ההמראה והנחיתה, מכתיבים חוקים שונים שהטיסה כפופה להם. החוק בארה"ב למשל, לא מחייב מתן פיצוי על טיסה שבוטלה. עוד רלבנטיים במיוחד, חוקי האיחוד האירופי בנושא זה וכללי "אמנת מונטריאול" בה חברות כמה מדינות כולל ישראל.

לא בכל מקרה

זכאות לפיצוי על ביטול טיסה, איננה עניין אוטומאטי, שתלוי רק בעצם הביטול. יש להוכיח נזק שנגרם עקב ביטול הטיסה. בנוסף, אם הגורם לביטול היה כזה שחברת הטיסה לא יכלה למנוע אותו, לא זכאים לפיצוי.

מה עושים בפועל?

בכדי לקבל את הפיצוי, השלב הראשוני הישיר הוא לפנות לחברת התעופה כמובן. אפשרות נוספת, היא לפנות קודם לחברות שמתמחות בכך, שאצלן ניתן לקבל ייעוץ לגבי הזכאות לפיצוי וסיוע בקבלתו. מחד, המומחים יסייעו לכם באובייקטיביות, יפשטו עניינים ויסייעו לחסוך בזמן. מאידך, הם גובים עמלה על שירותיהם.

ביטולי טיסות

מה הסיכוי לפיצוי?

עד כמה מסובך לדרוש פיצוי עקב ביטול טיסה, מול חברת תעופה גדולה ומנוסה במצבים כאלה, שלא ששה כנראה לתת את הפיצוי? כדאי לקחת בחשבון, שהחוק ברור למדי בנושאים אלה ושהם לרוב לא מסובכים במיוחד מבחינה משפטית. כך שמומלץ שלא למהר ולוותר על זכויותיכם. בנוסף, מדובר בפיצוי שעשוי להגיע לסכום של 8,000$ ובמקרים של רשלנות מצד חברת התעופה, ניתן לתבוע גם יותר.

בין איחור לביטול

איחור בהמראה לא נחשב לביטול טיסה, אך גם לגביו ניתן לעתים לקבל פיצוי. משך העיכוב שמזכה בכך, שונה ממקרה למקרה. אם נמחיש זאת מהמקרים הרלבנטיים ביותר לנו כישראלים, מדובר על 3 שעות לגבי איחוד האירופי ועל 8 שעות לגבי החוק הישראלי.

מה לגבי ביטוח?

ישנו סוג ביטוח נפוץ, אשר מכונה ביטוח ביטול טיסה. עם זאת, הוא מתייחס למקרים של ביטול מצד הנוסע ולא מצד חברת התעופה. אם כבר מדברים על בילבול בין מושגים, נוסיף כי "ביטוח ביטול טיסות" ו"ביטוח נסיעות", הם שני דברים שונים לגמרי.

לסיכום

מקרי ביטול טיסות, אינם נדירים והם בהחלט פוגעים בנוסעים לא מעט. לכן, לגיטימי וחשוב, לבדוק האם מגיע לכם פיצוי על כך ולקבל אותו.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
נגישות