המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על ביטוח לאופנוע

יש לכם אופנוע, נראה שגם אתם מבינים עד כמה זה כיף לחלוף על פני פקקים, ליהנות מאדרנלין שאין שני לו, למצוא חנייה בקלות יתרה, לחסוך שלל הוצאות שנוגעות להחזקת רכב וכדומה. עם זאת, אם יש לכם אופנוע, נראה שגם אתם אינכם סגורים איזה ביטוח מוטב לעשות, כי גם אם ההיצע בסה"כ קטן, ההבדלים בכל זאת קיימים. אז אם גם אתם בימים אלו מבקשים לסגור ביטוח, מוזמנים לעצור להבין אלו אפשרויות קיימות ואף מהן המשמעויות של סך החלופות. התנענו!

נקודת זינוק – ביטוח חובה

אתם מוזמנים להתלבט האם לעשות ביטוח מקיף או רק ביטח צד ג', אך בכול הנוגע לביטוח חובה, החיים די פשוטים. אז טרם נעבור להציג את כל סוגי הביטוחים לכל סוגי האופנועים, נעצור לחדד שלקראת רכישת ביטוח חובה אינכם נדרשים לא להתלבט ואף לא להשוות. החוק מחייב לעשות ביטוח חובה ואף הפרמיה השנתית קבועה, כאשר היא מושפעת אך ורק ממספר פרמטרים אישיים, כאלו שנוגעים לגיל, להיסטוריית הנהיגה, לשנת הייצור, לדגם ולשורה של מיגונים. עם זאת, כן ניתן להתלבט האם להכניס סעיף של השתתפות עצמית, וזאת בתמורה להוזלת הפוליסה, ואף עד לסכום של 20%. נשמע מעניין? מי שבוחר בכך לא יקבל פיצוי אם יאלץ להיעדר שבוע מהעבודה, או אם יידרש לשלם הוצאות רפואיות בגובה של עד 25,000 ש"ח. מכאן שאומנם מדובר באופציה מפתה, אך במבחן התוצאה שווה לשלם מעט וברגע האמת לקבל פיצוי מלא.

ביטוח צד ג'

האופנוע שלכם פגע ברכב אחר? זה עשוי להיות כלל לא זול. יש רכבים שבהם רק החלפה של חלון או דלת מגיעים לסכומים של אלפי שקלים, כך שבהחלט מוטב להיות ערוכים, וזאת גם אם אתם נחשבים נהגים ממש טובים. הנתונים בשטח מעידים על כך שתאונות אופנוע נחשבות נפוצות, וזאת ביחס לתאונות רכב. גם כאן יש סעיף שנוגע לדמי השתתפות עצמית, כאשר חברת הביטוח משלמת את הפער.

 

 

ביטוח מקיף

בעוד שביטוח חובה מכסה כל סוג של נזק שנוגע להוצאות רפואיות ולאובדן השתכרות (נוכחי ועתידי), הרי שטוב לדעת שקיים ביטוח שמכסה נזק שנגרם לאופנוע עצמו. כאן נחדד מראש שסעיף זה רלוונטי רק אם האופנוע יקר ערך. מדוע? כיוון שביטוח מקיף מפצה עבור נזקים שנגרמים לאופנוע, אם בגין פגיעה, שריפה, גניבה, כוונת זדון וכדומה, כך שאם הנזק לא כבד, הביטוח מיותר. עדיין מתלבטים? מוזמנים להכיר תת אפשרות נוספת – ביטוח מקיף חלקי. אופציה זו יותר זולה והיא מאפשרת לקבל פיצוי בגין נזק שנגרם לאופנוע, אך רק אם הנזק אינו נגרם מגללכם, בעלי האופנוע. עוד נציין שאם הנזק בשיעור של 60% מערך האופנוע, מדובר בטוטאל לוס. מה עוד ראוי לדעת בנושא? שניתן לכלול בביטוח מקיף גם ביטוח צד ג', אופציה שלרוב יותר זולה מאשר רכישת שני הביטוחים בנפרד.

המלצה לדרך?

לסיכום נציין שבכול הנוגע לביטוח צד ג' וביטוח מקיף, בהחלט יש צורך לערוך סקר שוק. ההבדלים עשויים להיות משמעותיים, במיוחד אם בחלק מהמקרים בוחרים לכלול דמי השתתפות עצמית. עוד נחדד שמוטב לרכוש את שלושת הביטוחים באותו מקום, ואף נציין שיש טעם להתמקח על המחיר. לבסוף נעניק המלצה. במקום לערוך לבד סקר שוק ולנסות להשוות בין מגוון ההצעות שמציבות תנאים מגוונים, ניתן להעביר את המושכות (או במקרה זה את הכידון) לסוכנות ביטוח שעובדת עם מיטב חברות הביטוח (ממש כמו סוכנות אודי דגן) ולאפשר לה להציג בפניכם את השורה התחתונה. בהצלחה.

נגישות