קרן פנסיה: למה היא חשובה לעתיד שלכם?

אנשים רבים מחכים לשלב בחיים שבו הם יוכלו להתפטר מעבודתם לנצח ולצאת להגשים את עצמם ואת כל החלומות שלהם. גיל הפרישה בישראל הוא 62-65 לנשים ו-67 לגברים, וההגעה אליו מלווה פעמים רבות בתוכניות גדולות על מציאת תחביבים חדשים או הפלגות למקומות רחוקים. אחד הדברים העיקריים שמאפשרים זאת הוא קרן פנסיה, הדואג שגם לאחר הפרישה תמשיכו לקבל כסף באופן קבוע ולשמור על ביטחון כלכלי. אבל מהי בכלל קרן פנסיה ואיך בדיוק היא עובדת? בדיוק בשביל זה הכנו לכם מדריך שיעשה לכם סדר.

מהי קרן פנסיה?

קרן פנסיה היא סכום נצבר של כסף שנשמר עד להגעה לגיל הפרישה, ומספק קבועה הכנסה לאחר הפרישה. זהו סוג של חיסכון ארוך טווח שבו גם המעסיק וגם העובד מפרישים אחוז מסוים משכרו של העובד לקרן. הכסף בקרן הפנסיה מושקע בנכסים שונים כמו מניות ואג"ח כדי לייצר תשואות לאורך זמן ולהגדיל את הסכום. קרן הפנסיה שלכם דואגת שלאחר הפרישה תקבלו הכנסה קבועה, כסכום חד פעמי או כתשלומים תקופתיים, בהתאם לתנאי תוכנית הפנסיה.

מדוע חשוב לחסוך לפנסיה?

הפרישה אולי נראית כמו העתיד הרחוק, אבל חיוני להתחיל לתכנן אותה מוקדם ככל האפשר כדי להגיע מוכנים. הינה כמה סיבות לכך:

 • אריכות ימים: עם ההתקדמות בתחום הבריאות, אנשים חיים יותר. משמעות הדבר היא שתזדקקו לסכום כסף גבוה יותר בקרן הפנסיה כדי לשמור על תקופת פרישה ארוכה.
 • יוקר המחיה: יוקר המחיה צפוי לעלות עם הזמן וכך להשפיע על היכולת שלכם לחסוך.
 • עלויות בריאות: בגילים מבוגרים שירותי הבריאות הופכים להיות שימושיים ולפעמים גם יקרים יותר, בגלל הצורך להגיע לרופאים מומחים או לבקר את רופא המשפחה בתדירות גבוהה. קרן פנסיה חזקה יכולה לעזור לכסות עלויות אלה.
 • עצמאות כלכלית: תפקידה של קרן הפנסיה היא להבטיח שלא תהיו תלויים כלכלית באף אחד לאחר הפרישה שלכם, ולהעניק לכם תחושת ביטחון וחופש.
 • ירושה: קרן פנסיה יכולה לשמש גם כירושה שתוכלו להשאיר למשפחותיכם.

 

 

איך להתחיל לחסוך לפנסיה?

התחלת החיסכון לפנסיה היא תהליך שדורש תכנון, ביצוע ומעקב. הינה כמה שלבים שינחו אתכם:

 • העריכו את הצרכים שלכם: חשבו כמה כסף תצטרכו כדי לשמור על אורח החיים הרצוי שלכם בפרישה. קחו בחשבון גורמים שונים כמו יציאה לחופשות, אירועים משפחתיים משמחים ועלויות בריאות פוטנציאליות.
 • בחרו תוכנית פנסיונית בחוכמה: התייעצו עם יועץ פיננסי במידת הצורך ובחרו בתוכנית הפנסיונית המתאימה לכם ביותר. קראו ממה מורכבת קרן הפנסיה ושימו לב לפרטים הקטנים, כמו דמי הניהול של הקרן.
 • התחילו להפריש מוקדם לקרן: ככל שתתחילו להפריש לקרן פנסיה מוקדם יותר, כך הסכום שתצברו יהיה גבוה יותר.
 • דאגו להפריש באופן קבוע: אם אתם עוברים בין עבודות שימו לב שההפרשה לקרן הפנסיה לא פוסקת ושאתם לא מפסידים זמן יקר שהייתם יכולים להמשיך לצבור בו.
 • פזרו את ההשקעות: ודאו שקרן הפנסיה שבחרתם משקיעה בתיק השקעות מגוון כדי להוריד את הסיכון הפוטנציאלי ולהעלות את התשואות.
 • עקבו אחר הקרן: בחנו באופן שוטף את ביצועי קרן הפנסיה שלכם ובצעו התאמות לפי הצורך, במיוחד בזמנים של שינויים גדולים בחייכם, כמו לידת ילד.

לסיכום

קרן פנסיה היא אחד הדברים החשובים ביותר כשמדובר בהגעה שלכם לגיל הפרישה, כי היא זו שיכולה להבטיח שרמת החיים שלכם לא תרד גם כשתפסיקו לעבוד לנצח. כדי שתוכלו לצאת לחופשות ארוכות, לבלות זמן איכות עם המשפחה ולקבל את החופש לעשות כל מה שאתם רוצים, תצטרכו להשקיע במשך שנות העבודה שלכם ולחסוך נכון מהרגע הראשון שאתם מתחילים לעבוד. בחרו בתוכנית הפנסיונית הטובה לכם ביותר, דאגו להפריש באופן קבוע, עקבו אחר הסכום שנצבר ושימו את הדאגה לקרן גבוה בסדר העדיפויות שלכם. אתם עוד תודו לעצמכם על כך בעתיד.

סגירת תפריט
נגישות